Dr Katarzyna Patejuk z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraca do Polski z ogromnym osiągnięciem. Badaczka swój niedawny pobyt w Nowej Zelandii poświęciła w całości nauce. Podczas rewidacji zbiorów New Zealand Fungarium, Polka odkryła trzy zupełnie nowe gatunki grzybów, które występują wyłącznie na terenie Nowej Zelandii, Tasmanii i Australii.
Ważne odkrycie wrocławianki w Nowej Zelandii
To wielki krok dla światowej mykologii. Jak informuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ich naukowczyni, dr Katarzyna Patejuk wróciła z Antypodów z wielkim zawodowym sukcesem. Podczas półtoramiesięcznego pobytu w Nowej Zelandii Polce udało się wyodrębnić trzy nowe gatunki grzybów. Na miejscu Patejuk nawiązała współpracę z dr Mahajabeen Padamsee, mykolożką i fitopatolożką, Wspólne badania kobiet, polegające na skontrolowaniu zasobów New Zealand Fungarium w Auckland, jednej z największych kolekcji grzybów na półkuli południowej, przyniosły oczekiwane rezultaty.
Wśród ekspozycji badaczki znalazły trzy grzyby, które nie pasowały do reszty. „Okazało się, że wcześniej przypisywane do dwóch szeroko rozpowszechnionych gatunków szczepy należą do trzech zupełnie nowych gatunków, występujących wyłącznie w Oceanii – w Nowej Zelandii, Tasmanii i Australii” – informuje strona uczelni.
Badania były wyzwaniem
Przeprowadzone badania wpłyną na rozwój biotechnologii. Wyodrębnione grzyby, które można znaleźć m.in. buku nowozelandzkim i krzewach manioka, można potem potencjalnie wykorzystać na przykład do produkcji barwników. To jednak niejedyny projekt dr inż. Patajuk. Wkrótce ma ruszyć kolejne badanie, tym razem skupione na roślinach inwazyjnych i ich oddziaływaniu na lokalny ekosystem.
Prowadzenie badań w Nowej Zelandii wiąże się też z wieloma wyzwaniami. W tym szczególnie chronionym kraju za możliwość oglądania cudów przyrody turyści płacą naprawdę wysokie podatki. Naukowcy, którzy chcą zebrać materiał roślinny do analizy, muszą uzyskać zgodę Maorysów. „Jako rdzenni opiekunowie ziemi, mają prawo decydować o wykorzystaniu zasobów naturalnych” – czytamy.
Czytaj też:
Tajemnicze odkrycie przy polskiej plaży. Oto co odsłonił sztormCzytaj też:
Niezwykłe odkrycie w Wenecji. „Mamy do czynienia z potężną strukturą”