Zapowiedzi uruchomienia połączenia kolejowego do Ciechocinka nie są nowością, ale o inwestycji wiemy coraz więcej. W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie na rzecz przywrócenia połączeń pasażerskich na linii Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. W planach było uruchomienie ośmiu kursów dziennie.
Pociągi do Ciechocinka. Kiedy ruszy połączenie?
Władze województwa kujawsko-pomorskiego zapowiadają, że kuracjusze dojadą pociągiem do uzdrowiska w grudniu tego roku.
21 marca została podpisana umowa między PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka. Prace modernizacyjne rozpoczną się niezwłocznie. Równocześnie samorząd województwa, który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie, przystąpił do wyłonienia obsługującego tę linię przewoźnika.
Jest jeszcze jedna dobra wiadomość – osoby po 65. roku życia zapłacą za bilet tylko 4 zł, a w pierwszym miesiącu kursowania wszyscy pasażerowie tylko symboliczną złotówkę.
PKP także zapowiada zapowiada start na grudzień
Inwestycja ma też znaczenie dla mieszkańców, którzy zyskają dostęp do kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły, w kierunku Włocławka oraz Torunia i Bydgoszczy.
„Zakończenie prac planujemy w listopadzie tak, aby wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, pociągi powróciły do Ciechocinka od 14 grudnia br”. – informowała w komunikacie PKP. Perony w Ciechocinku (peron nr 1), Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim (peron nr 2) zyskają nową nawierzchnię oraz wiaty, gabloty informacyjne, ławki i energooszczędne oświetlenie.
Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Rynek Kolejowy donosi, że obsługą połączeń zainteresowały się SPKL Cargo oraz Polregio, ale ich oferty przekraczają budżet województwa kujawsko-pomorskiego.
Po raz ostatni mieszkańcy oraz kuracjusze mogli dojechać do Ciechocinka regularnymi pociągami w 2011 r. (podczas wakacji w 2014 r. jeździły pociągi sezonowe).
Czytaj też:
Wielki powrót na kolejową mapę Polski. Pociąg na tej trasie ruszy po 25 latachCzytaj też:
To może być 18. obiekt na liście UNESCO w Polsce. „Powód do dumy”