Od 7 lipca w polskim uzdrowisku dostępna jest specjalna wystawa pt. „Wenus z Kołobrzegu”. To coś dla miłośników kultury i sztuki, ale też osób zainteresowanych historią tej nadmorskiej miejscowości. Do końca wakacji będzie można oglądać kamienną figurkę, znalezioną w Podczelu – dzielnicy miasta –, która już dawno wywołała duże poruszenie w kraju i za granicą. Znajdziemy ją w Muzeum Miasta Kołobrzeg Pałac Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13.
Nowa atrakcja wzbudza emocje
Figurka Wenus z Kołobrzegu nie jest tak oczywistą i popularną atrakcją jak kołobrzeska latarnia morska czy molo. Jeśli znacie to miasto już bardzo dobrze i chcielibyście odkryć coś nowego, wakacyjna wystawa w muzeum będzie propozycją wprost idealną. Co ciekawe obiekt wywołał duże poruszenie. Początkowo miał być dostępny dopiero na jesień, jednak ostatecznie pokazano go turystom znacznie wcześniej.
Co takiego fascynującego jest w kołobrzeskiej figurce? Wenus wykonana jest z wapienia i przedstawia kobiecą masywną sylwetkę. Obiekt ma ponad 6 tysięcy lat, pochodzi z okresu neolitu i jest eksponatem unikatowym w skali Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem ekspertów to dzieło sztuki o charakterze rytualnym lub symbolicznym, które w swej prostocie wyróżnia się wysokim kunsztem artystycznym i walorami estetycznymi.
To jak wygląda figurka, zobaczymy m.in. na zdjęciach publikowanych przez Muzeum Miasta Kołobrzeg. Widać na nich, że twarz Wenus pozbawiona jest rysów – brak oczu, nosa, ust i uszu. Piersi zaś zostały zakryte przez ugięte w łokciach ręce.
Wenus została znaleziona niedawno
Wystawa „Wenus z Kołobrzegu” jest pierwszą taką, gdyż sprawa figurki nie jest tak stara jak można, by przypuszczać. Eksponat znaleziono w 2022 roku, a przez 3 lata był badany przez specjalistów. Było to jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat w dzielnicy Podczele.
Tak naprawdę niewiele wiadomo na temat tego, skąd się wziął eksponat. Uznano jednak, że może być dziełem pierwszych rolników, którzy osiedlali się na żyznych ziemiach Pomorza Zachodniego, w tym przypadku w okolicach rzeki Parsęty. Podobne figurki odkrywane są na obszarze Anatolii oraz południowej Europy. Aktualnie zespół naukowców przygotowuje szczegółowe opracowanie poświęcone kołobrzeskiej Wenus.
W Muzeum Miasta Kołobrzeg zaprezentowano też inne zabytki związane z pradziejami ziemi kołobrzeskiej. Figurka Wenus jest jednak jednym z najstarszych zabytków na ekspozycji.
Czytaj też:
Ta atrakcja zmieni nadmorskie uzdrowisko. Będzie można skorzystać za darmoCzytaj też:
Tu poczujesz się jak w Grecji. Polskie uzdrowisko ma nową atrakcję