Każda podróż zaczyna się od odpowiedniego przygotowania rzeczy do spakowania. Niezależnie od tego, czy to podróż pociągiem, autobusem czy samolotem, chcemy mieć wszystko ze sobą. Jednak w przypadku lotu, przygotowanie do podróży może nie być takie łatwe. Istnieje lista przedmiotów, których nie będziemy mogli spakować zarówno do bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Sprawdźmy, jakie zasady obowiązują u wszystkich przewoźników.
Czym jest bagaż podręczny, a czym bagaż rejestrowany?
Bagaż podręczny nazywany jest również bagażem kabinowym. Jest to bagaż, który pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu. Większość linii oferuje taki bagaż całkowicie bezpłatnie, o ile zachowuje on odgórne wymiary i wagę. Zostaje on sprawdzony w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Po pozytywnej kontroli bagaż podręczny niesiemy ze sobą na pokład samolotu.
Istnieje również możliwość dokupienia bagażu rejestrowanego. Ma on dużo większe limity dotyczące wymiarów i wagi. Przed lotem powinniśmy udać się z nim do punktu odpraw. Tam obsługa lotniska rejestruje bagaż i przekazuje do transportu do luku bagażowego samolotu. Po podróży bagaż możemy odebrać ze specjalnej taśmy bagażowej. Krążą na niej wszystkie torby i walizki, które zostały przetransportowane w naszym samolocie.
Bagaż podręczny w samolocie: zasady przewozu płynów
Przy bagażu podręcznym obowiązują inne zasady niż w przypadku bagażu rejestrowanego. Narzuconych jest wtedy więcej ograniczeń i zakazów. Jednym z nich jest odgórny limit płynów w transporcie.
Przewóz żelów, płynów czy pianek w bagażu podręcznym możliwy jest po spełnieniu odgórnych wytycznych. Wymienione zostały one w rozporządzeniu Komisji UE z 5 listopada 2015 roku. Wszystkie płyny muszą zostać spakowane do pojemników nie większych niż 100 ml/100 g.
W wielu sklepach dostępne są specjalne pasty, szampony i inne kosmetyki w wersji mini. Możemy jednak skorzystać z naszych domowych produktów. Wystarczy przelać je do mniejszych buteleczek. Przygotowane kosmetyki powinny zostać spakowane do przezroczystej zamykanej torebki. Jeden pasażer może wziąć ze sobą łącznie litr płynów spakowanych w ten sposób.
Istnieją dwa wyjątki, kiedy możemy zabrać ze sobą płyny o pojemności większej niż 100 ml. Mogą to być produkty zakupione w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu. Konieczne jest wtedy posiadanie ze sobą dowodu zakupu. Dozwolone są również leki i produkty spożywcze niezbędne nam ze względów zdrowotnych.
Bagaż podręczny w samolocie: czego nie można przewozić?
W rozporządzeniu znajduje się również lista przedmiotów zakazanych. Na pokład samolotu nie wniesiemy:
- pistoletów, broni palnej i innych urządzeń wystrzeliwujących pociski (np. w kształcie broni);
- urządzeń do ogłuszania lub unieruchamiania (np. paralizator czy gaz łzawiący);
- przedmiotów z ostrą końcówką lub ostrymi krawędziami (np. ostrza do maszynek do golenia);
- narzędzi roboczych, mogących spowodować uszkodzenie samolotu (np. śrubokręty i dłuta);
- tępych narzędzi mogących spowodować obrażenia (np. kije do gry, pałki, miecze piankowe);
- materiałów wybuchowych i środków zapalających (np. plastyczne materiały wybuchowe, fajerwerki czy repliki urządzeń wybuchowych).
Bagaż rejestrowany w samolocie: czego nie można przewozić?
Do bagażu rejestrowanego możemy spakować głównie to, czego nie możemy przewozić w bagażu podręcznym. Dotyczy to płynów o większej pojemności czy przedmiotów do samoobrony. Zakazany jest natomiast przewóz materiałów wybuchowych.
Istnieją również pewne wyjątki, które są zabronione w bagażu rejestrowanym, a dozwolone w podręcznym. Są nimi:
- baterie suche, litowe czy baterie niklowo-wodorkowe;
- e-papierosy;
- baterie zawarte w przenośnych urządzeniach elektronicznych (aparat fotograficzny, telefon komórkowy);
- termometry i barometry rtęciowe;
- materiały wybuchowe i środki zapalające takie same jak w przypadku bagażu podręcznego.
Czytaj też:
Ogromne problemy linii lotniczej. Pasażerowie utknęli na lotniskuCzytaj też:
Ryanair traktuje tę przekąskę jak dodatkowy bagaż. Dopłata wynosi ponad 200 zł