Niecodzienny widok zastał ostatnio turystów wypoczywających nad Bałtykiem. Ich oczom ukazały się plażujące i kąpiące się łosie. Pojawiły się one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wywołały furorę.
Niemal w tym samym czasie po drugiej stronie globu odbyło się zupełnie inne unikatowe spotkanie. Otóż jedna z fotopułapek zainstalowanych w chińskim rezerwacie przyrody Wolong zarejestrowała bardzo rządką pandę wielką białą. To prawdopodobnie jedyny taki osobnik żyjący na wolności na całym świecie.
Panda biała pojawiła się w Chinach
Rzadka biała panda wielka została zauważona w chińskim rezerwacie przyrody Wolong. Zwierzę zarejestrowała fotopułapka. Nie jest to jednak pierwszy taki incydent. Po raz pierwszy odkryto je za pomocą kamer w kwietniu 2019 r. na wysokości 2000 m n.p.m. Rzadka biała panda wielka – uważana za jedyną w swoim rodzaju – została ponownie uchwycona na nagraniu na wolności w południowo-zachodnich Chinach.
Materiał przedstawiający całkowicie białe zwierzę został opublikowany przez Narodowy Rezerwat Przyrody Wolong w prowincji Syczuan. Z danych wynika, że panda ma około pięciu lub sześciu lat i nie wydaje się zmagać z żadnymi problemami zdrowotnymi.
To nie pierwsze spotkanie z białą pandą
Charakterystyczne zwierzę zostało po raz pierwszy zauważone przez kamery rezerwatu przyrody w kwietniu 2019 r., na wysokości około 2000 m n.p.m. Rezerwat opublikował pierwsze zdjęcia zwierzęcia w maju tego roku. Pokazują one jego białe futro, pazury i czerwone oczy. Powołany został nawet specjalny zespół do monitorowania pandy. Naukowcy zbadali zachowania niedźwiedzia oraz zainstalowali i dostosowali kamery aktywowane ruchem, aby uchwycić go na wideo.
Nowy materiał filmowy pokazuje również, że całkowicie białe zwierzę wchodzi w interakcje z kilkoma innymi zwykłymi czarno-białymi pandami wielkimi na wysokości około 2600 m n.p.m.
To pierwsza biała panda wielka zarejestrowana na wolności.
„Nadal nie jest jasne, czy gen zwierzęcia będzie dziedziczony i stale przekazywany populacji pand. Potrzebne są dalsze badania” – powiedział Li Sheng, naukowiec ze szkoły nauk przyrodniczych Uniwersytetu Pekińskiego.
Pandy wielkie pochodzą z Chin i żyją głównie w górach prowincji Syczuan, Shaanxi i Gansu. Raport o różnorodności biologicznej z 2021 r. mówi, że na wolności żyje ich około 1860.
Czytaj też:
Niezwykły gość na plaży. Tego turyści się nie spodziewaliCzytaj też:
Zamknięto popularną plażę. Na brzegu pojawiło się wyjątkowe zwierzę