Najlepiej podczas burzy w lesie nie przebywać i przed każdą wyprawą, czy to na grzyby, czy na wycieczkę albo biwak sprawdzić prognozy. Co jednak zrobić, jeśli burza nas w lesie zastanie?
Nie daj się zaskoczyć burzy
Jeśli widzisz, że niebo robi granatowo-szare i wzmaga się wiatr – jeśli tylko to możliwe, ewakuuj się z lasu. Nigdy nie szukaj schronienia na leśnych ambonach, pod drzewami, masztami, latarniami czy słupami linii energetycznych. Już same podmuchy silnego wiatru na leśnym terenie stwarzają zagrożenie – mogą nie tylko łamać gałęzie, ale wyrywać drzewa z korzeniami. Jak podkreślają leśnicy, ryzyko doznania obrażeń z powodu łamiących się gałęzi jest większe, niż ryzyko porażenia piorunem. Warto wiedzieć, że najbardziej niebezpieczne są stare drzewa liściaste – one najłatwiej łamią się na wietrze.
„Piorun uderza w najwyższy punkt, dlatego potencjalnym celem są właśnie samotne drzewa, górujące kępy drzew albo obrzeża lasu. Z doświadczenia leśników wiadomo, że pioruny trafiają często w drzewa na skraju lasu, na granicy upraw i zrębów, w pobliżu jezior i bagien” – czytamy w poradniku przygotowanym przez Lasy Państwowe.
Burza w lesie – jak się zachować?
Aby ocenić zagrożenie, można zastosować prostą zasadę obliczania odległości, w jakiej znajduje się burza. Wystarczy policzyć czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem. Jeśli to mniej niż 30 sekund, należy w miarę możliwości znaleźć bezpieczne schronienie (to m.in. wiaty i schroniska leśne). Schronić się można także w dole w ziemi – aby uniknąć przyciągania piorunów, przykucnij w zagłębieniu, stawiając stopy blisko siebie i złóż ręce. W ten sposób zmniejszasz powierzchnię, w którą może uderzyć piorun. Jeśli jest to możliwe, schroń się w samochodzie – auto podczas burzy to miejsce bezpieczne.
Biwak podczas burzy – czy w czasie burzy można być w namiocie?
Podczas biwakowania jesteśmy narażeni zarówno na spadające gałęzie czy drzewa, jak i na uderzenie pioruna. Namiot nie chroni przed piorunem, dlatego najlepiej poszukać schronienia w jakimś budynku lub samochodzie. Jeżeli to nie jest możliwe, warto stosować się do zasad, które przypominają leśnicy:
- Nie dotykaj ścian i masztów namiotu, nawet jeśli burza jest gwałtowna. Na środku namiotu, możliwie w oddaleniu od metalowej podpory, przykucnij na palcach, podobnie jak to jest zalecane na otwartej przestrzeni.
- W żadnym wypadku nie siadaj na gołej podłodze, a najlepiej na suchym materacu, bez dotykania metalowych elementów i podłogi.
- Wszelkie kable przed burzą usuń z namiotu.
- Z podpór namiotu możesz zdjąć plastikowe albo gumowe podkładki, aby uzyskać lepsze uziemienie.
Jeśli widzisz osobę porażoną piorunem, wezwij służby ratunkowe (numer 112) i udziel poszkodowanej osobie pierwszej pomocy – osobę rażoną piorunem można dotykać.
Czytaj też:
Turyści zaskoczeni dziwną mgłą nad Bałtykiem. Klimatolog wyjaśnia, skąd się wzięłaCzytaj też:
Niezwykła atrakcja w polskim lesie. 70-latek zrobił gigantyczny przekop między dwoma jeziorami