Za nami wrzesień, czyli miesiąc, w którym grzybiarze szczególnie ochoczo wychodzą do lasów na zbiory. Choć to dobry czas, to może być też pełen niebezpieczeństw, leśnicy co rusz ostrzegają przed trującymi okazami np. tymi zwanymi babim uchem. Tym razem na jednym z facebookowych profilów opublikowano zdjęcie kolejnego groźnego gatunku, czyli tzw. porcelanowego grzyba. Jest tak przepiękny, że może przyciągać. Nie warto jednak dać się zwieść.
„Porcelanowy grzyb” w polskim lesie. Oto, jak wygląda
Zdjęcia monetki bukowej, czyli tzw. porcelanowego grzyba pojawiły się na facebookowej stronie o nazwie Leśne wojaże. Widać na nich rosnące przy drzewie charakterystyczne skupisko. Wygląda czysto i gładko, przez co aż prosi się o to, by je dotknąć. Sami autorzy posta piszą: „To jeden z piękniejszych grzybów. Biały owocnik o kleistym, półprzejrzystym kapeluszu jakby zrobionym z porcelany”.
„Mają cienki trzon z wyraźnym pierścieniem, szerokie blaszki i dostojny elegancki wygląd. Występują na drewnie głównie bukowym. Trudno pomylić je z jakimkolwiek innym gatunkiem” – dodają leśnicy. Warto też pamiętać, że grzyby te osiągają od 5 do 12 cm wysokości, a ich kolor może mieć barwę od czystej bieli, poprzez kolor kości słoniowej, szarawy lub jasnobrązowy. To, że mowa o czymś wyjątkowym łatwo wywnioskować, patrząc na fotografie. Okazy mają przydatne zastosowanie, ale są też niebezpieczne.
Dlaczego „porcelanowy grzyb” jest groźny?
To, co koniecznie trzeba wiedzieć o „porcelanowych grzybach”, to to, że są niejadalne. Pod żadnym pozorem nie warto ich zrywać w celach spożywczych, a najlepiej całkowicie zostawić je w świętym spokoju. Jako że przeciętna osoba nie będzie w stanie wykorzystać potencjału tego okazu, lepiej go nie marnować.
Do czego przydaje się ta biała piękność? Okazuje się, że z wytwarza się z niej preparat mucyderminę stosowaną w leczeniu grzybic skóry. Wszystko wydobywa się z owocników monetki bukowej.
Internauci, którzy mieli okazję zobaczyć zdjęcie wspomnianych grzybów na Facebooku, dawali do zrozumienia, że dobrze wiedzą, o jaki gatunek chodzi. „Bardzo ciekawy, pożyteczny ze względu na właściwości, które zostały wykorzystane w medycynie przy leczeniu grzybic” – pisała jedna z kobiet. „Grzyb leczy grzyb” – śmiała się inna osoba. Bez względu na to, czy jesteście zachwyceni wyglądem minetki, czy też nie, warto pamiętać, że ma ona dla naszego świata duże znaczenie. Jak wy zareagowalibyście na spotkanie z takim gatunkiem? Jeśli go zobaczycie, możecie zrobić zdjęcia i pochwalić się nimi jak mistrz grzybobrania, który wydobył borowika prosto z mchu.
Czytaj też:
Aż 20 borowików w jednym miejscu. Zdjęcie z polskiego lasu podbija siećCzytaj też:
Quiz dla prawdziwych grzybiarzy. Już drugie pytanie może sprawić kłopoty