Do postu zamieszczonego na Facebooku Babiogórskiego Parku Narodowego dołączono zdjęcia. Widać na nich poustawiane na grani skały. Kilka stosików kamieni ułożonych jeden na drugim odznacza się na tle imponującego horyzontu.
„Podczas niedawnego patrolu pracownicy Parku natknęli się na liczne kamienne formy, ułożone przez turystów na grani Babiej Góry poza wyznaczonym szlakiem, gdzie obowiązuje zakaz ingerencji w przyrodę” – czytamy w poście pracowników parku.
Układanie kamiennych posągów niszczy siedliska wielu organizmów
Jak zaznaczyli, takie kamienne „posągi” czy „kopce” wyglądają może ciekawie, ale ich tworzenie zaburza naturalny krajobraz. „Niszczenie siedlisk – miejsc bytowania, a tym samym stanowisk wielu organizmów w tym owadów, grzybów, mchów, porostów, roślin, ptaków poprzez zabieranie z naturalnych siedlisk mniejszych czy większych fragmentów skał prowadzi do zagrożenia tych gatunków. Babiogórski Park Narodowy to miejsce, gdzie natura powinna pozostać nietknięta” – wyjaśniono we wpisie w mediach społecznościowych.
Jednocześnie zaapelowano do wszystkich odwiedzających naturalne tereny, aby powstrzymali się od ingerencji w przyrodę. „Tego typu działania nie tylko zmieniają naturalne piękno krajobrazu, ale także mogą naruszać równowagę ekologiczną” – uargumentowali przyrodnicy.
„Prosimy o poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa naturalnego” – dodano.
Cenna Babia Góra
Jak możemy przeczytać na stronie bgpn.gov.pl, mimo swojej niewielkiej w porównaniu z innymi polskimi parkami powierzchni Babiogórski Park Narodowy charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Zadziwia mnogość gatunków, kształtów, form, kolorów czy sposobów przystosowania się roślin i zwierząt do trudnych warunków dyktowanych przez tą najwyższą górę polskich Beskidów. Występuje tutaj blisko 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, ponad 1300 różnych grzybów i porostów oraz prawie 4500 gatunków i podgatunków zwierząt.
Stwierdzono w parku obecność 18 siedlisk przyrodniczych uznanych za cenne w skali europejskiej.
facebookCzytaj też:
Ulubiony kraj Polaków ma dość turystów. „Moje miasto to nie park rozrywki”Czytaj też:
Tak działa bimbrowe zagłębie na Podlasiu. „Oooo… człowieku. Pszenżyto! Jak pijesz na siedząco, to uważaj”