Niedawno w Warszawie ruszyła nowa linia tramwajowa na Wilanów, z odnogą na ulicy Jurija Gagarina. Do Wilanowa kursują nią tramwaje 14 i 16. Niemal tyle samo przystanków co „szesnastka” ma linia 20, biegnąca w innej części miasta.
Wyróżnia ją nietypowa trasa. Dobrze kojarzą ją studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, gdy w celu zrelacjonowania rozprawy jechałam do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.
Tramwajem do lasu w Warszawie
Chodzi o tramwaj na Boernerowo – osiedle dzielnicy Bemowo, które nazwę zawdzięcza upamiętnieniu Ignacego Boernera, ministra poczt i telegrafów. „Dwudziestka” rozpoczyna trasę na prawym brzegu Wisły, od pętli Żerań FSO. Później można do niej wsiąść np. przy ZOO (Park Praski, Ratuszowa ZOO) albo przy Starym Mieście. Jadąc do końca, zobaczymy m.in. położone w jej pobliżu ogródki działkowe na Bemowie.
Najciekawszym odcinkiem jest końcowy – jednotorowy, wzdłuż ulicy Kaliskiego. Na samym końcu pasażerowie wysiadają w Parku Leśnym Bemowo. Można tu zaczerpnąć świeżego powietrza i poczuć się jak za miastem. Nic w tym dziwnego, dopiero w 1951 r. Boernerowo włączono w jego granice.
Wyjątkowa historia osiedla Boernerowo
Osiedle, do którego prowadzi linia także ma ciekawą historię. Zaczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym. W latach 20. rząd ówczesnej Rzeczpospolitej postanowił wesprzeć pracowników państwowych instytucji, aby mogli tu zbudować własne domy. Zainteresowani otrzymali kredyty na korzystnych warunkach, ze spłatą rozłożoną na lata.
W ten sposób na niewykorzystanych terenach Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej powstały drewniane domy jednorodzinne. Zaprojektowała je architektka Wanda Boerner-Przewłocka, bratanica Ingnacego. Celem było umiejscowienie ich w zielonej okolicy, więc w projekcie uwzględniono naturalne pasy zieleni odgradzające budynki od dróg. W 2013 r. układ urbanistyczny osiedla trafił do gminnej ewidencji zabytków. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt domów tego typu.
Spacer po Boernerowie ze względu na bliskość przyrody pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku. Można tam spotkać wiele wiewiórek. Z tego samego miejsca będzie blisko do rezerwatu przyrody Łosiowe Błonia. Ciekawe informacje o okolicy znajdziemy na stronie Towarzystwa Boernerowo.
Czytaj też:
To mój ulubiony park w Warszawie. Z centrum jedzie się do niego 15 minutCzytaj też:
To polskie miasto jest idealne na weekend. Ma najtańszą komunikację w kraju