Platforma Europodróże sprawdziła, jak w wakacje podróżują Polacy. Zapytano o to mieszkańców dużych polskich miast, ze wszystkich grup wiekowych.
Najmniejsze budżety na wakacje
Choć przy okazji lipcowych deszczów wiele osób zapowiadało wyjazd na last minute w Egipcie, to dane nie kłamią. Polacy najchętniej wypoczywają w kraju – 48,1 proc. respondentów deklaruje, że to ich główny kierunek wakacyjny. „Popularność Polski wynika zarówno z rosnących kosztów zagranicznych podróży, jak i bogatej oferty turystycznej” – komentują autorzy raportu. 45,4 proc. turystów wybiera Europę, a zaledwie 6,5 proc. wyjazdy poza Europę. To nadal domena najzamożniejszych podróżników. Im starsi jesteśmy, tym częściej wypoczywamy w Polsce. W grupie 40-49 Polska zaczyna wyraźnie dominować jako wakacyjny kierunek, a w grupie 60+ aż 74,3 proc. osób wypoczywa w kraju.
Wakacyjne budżety najostrożniej planują mieszkańcy Łodzi – tylko 8 proc. z nich deklaruje wydatki powyżej 6 tys. zł. W Białymstoku odsetek ten jest tylko nieznacznie wyższy – 11,9 proc. Inaczej jest w Szczecinie. Aż 25,3 proc. mieszkańców stolicy województwa zachodniopomorskiego wydaje na urlop ponad 6 000 zł na osobę. Za nimi uplasowali się mieszkańcy Krakowa, Gdańska i dopiero potem warszawiacy.
Tak podróżują kobiety, tak mężczyźni
Widać także wyraźne różnice w preferencjach urlopowych między kobietami a mężczyznami. Kobiety częściej stawiają na zagraniczne podróże po Europie, a mężczyźni są bardziej przywiązani do wypoczynku w kraju.
50,5 proc. kobiet wybiera wakacje w Europie (vs. 40,3 proc. mężczyzn),
52,8 proc. mężczyzn woli wypoczywać w Polsce (vs. 43,5 proc. kobiet). Bardzo podobny wynik uzyskaliśmy w sondażu „Wprost” przeprowadzonym przez SW Research po ubiegłorocznych wakacjach. Kobiety nieco chętniej od mężczyzn wybierały urlop zagraniczny (24,4 proc. kobiet, 19,2 proc. mężczyzn). Wyjazd za granicę był też dla nich atrakcyjniejszy niż urlop w polskich górach, a w grupie mężczyzn – na odwrót.
Więcej marzeń o wyjazdach
W badaniu zadano też ciekawe pytanie o bariery do wypoczynku, nie tylko finansowe.
12,2 proc. kobiet przyznaje, że nie może pozwolić sobie na wyjazd z powodu opieki nad bliskimi, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 10,8 proc. Kobiety częściej też marzą o wyjazdach – tylko 9,5 proc. deklaruje, że podróżuje tak często, jak chce, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi aż 23,1 proc.
Badanie zostało przeprowadzone w Gdańsku, Warszawie, Białymstoku, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Krakowie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Łodzi.
Czytaj też:
Polacy ulegają nowym trendom na wakacje. Teraz chcą latać do tych krajówCzytaj też:
Polacy pokochali podróże koleją. „Najwyższy wynik w XXI wieku”