Niebawem w Warszawie otworzy się nietypowa atrakcja dla czytelników – biblioteka na stacji metra Kondratowicza, na II linii kolejki podziemnej. Urząd m.st. Warszawa zapowiada, że każdy będzie się mógł w niej zatrzymać na lekturę dobrej książki, ale też chwilowy odpoczynek.
„W strefie otwartej znajdzie się: strefa ekspozycji książek, strefa galerii i spotkań autorskich oraz strefa dla dzieci i młodzieży” – czytamy. Na wizualizacjach przestrzeń wygląda bardzo futurystycznie i zdecydowanie nie kojarzy się z tradycyjną biblioteką z regałami ustawionymi w równych rzędach.
Metroteka na stacji Kondratowicza. Co czeka na czytelników?
Użytkownicy Metroteki znajdą tutaj stanowisko self-check, czyli do samodzielnego dokonania wypożyczenia lub zwrotu, a także naziemny, działający całodobowo książkomat (przy Urzędzie Dzielnicy Targówek). Tradycyjna bibliotekarska obsługa nadal będzie dostępna.
Zbiory biblioteczne mają być tu przeniesione z biblioteki przy ul. Kondratowicza 23. Już od 3 czerwca publiczna wypożyczalnia nr 98 jest nieczynna z powodu przenosin. „Niedługo zaprosimy Was do hipernowoczesnej placówki dostępnej dla osób z niepełnosprawnością ruchową” – czytamy na jej stronie.
Radna dzielnicy Białołęka Danuta Zaleska zapowiadała, że „specjalnie dla Metroteki zaplanowano nowoczesne multimedia, które umożliwią dostęp do różnorodnych zasobów cyfrowych i pozwolą na prowadzenie multimedialnych i interaktywnych zajęć edukacyjnych i kulturalnych”.
Podziemne biblioteki na świecie
Urząd miasta informował wcześniej, że podobne publiczne biblioteki w metrze uruchomiono w różnych miejscach na świecie, m.in. w: Pekinie, Nowym Jorku, Stambule, Meksyku, Londynie i w Pradze.
W komentarzach widać było sporo zachwytów. „Mega fajny pomysł na zagospodarowanie dość ponurej przestrzeni pod metrem. Cieszę się, będę korzystać” – napisała pani Magda. Pojawiło się też kilka głosów wyrażających wątpliwości – głównie dotyczyły pracy bibliotekarzy bez dostępu do światła dziennego.
Za projekt Metroteki odpowiada pracownia Grzegorza Kłody GK-Atelier.
Jak podoba się Wam ta przestrzeń? Czy chcielibyście odwiedzić taką bibliotekę?
Czytaj też:
Najlepsze i najgorsze metro w Europie. W tym rankingu jest sporo zaskoczeńCzytaj też:
7 najbardziej spektakularnych bibliotek świata. Ich wnętrza kryją w sobie tajemnice