Dobrą wiadomość przekazał m.in. portaltatrzanski.pl. Poinformowano, że Zakopane wprowadzi Kartę Turysty uprawniającą do korzystania z wielu zniżek na miejscowe atrakcje. Wygląda na to, że kultowe miasto z dnia na dzień zaskakuje coraz bardziej. Dopiero co dowiedzieliśmy się, że po latach wyczekiwania zaczął działać tam Uber, a teraz szykuje się kolejna szansa na zaoszczędzenie w czasie podróży.
Karta Turysty w Zakopanem
Na pomysł wpadli zakopiańscy radni, którzy obmyślali plan jak jeszcze bardziej przyciągnąć do siebie podróżnych i również na tym zyskać. Karta Turysty ma być specjalnym systemem zniżkowym dla odwiedzających. W ofercie mamy mieć do dyspozycji rabaty na baseny, restauracje, darmowe przejazdy komunikacją miejską czy inne atrakcje.
„Chcemy, aby ruch prywatnymi samochodami w mieście był jak najmniejszy. Rabaty na parkingi tylko zachęciłyby do przemieszczania się swoimi samochodami” – mówili radni podczas komisji.
Wstępny plan jest taki, żeby nowe karty wspomogły też stolicę Tatr w pobieraniu opłaty miejscowej. Plakietki miałyby być wydawane w obiekcie noclegowym dopiero po jej opłaceniu. Wydawaliby je gospodarze. Karta Turysty najprawdopodobniej będzie miała formę kodu QR, lub aplikacji, ale dodatkowo dla osób, które nie lubią takich rozwiązań, mają być dostępne karty papierowe lub plastikowe.
Zniżki w Zakopanem są już teraz
Choć Zakopane ze zniżkami na turystów dopiero się otworzy, to warto przypomnieć, że mieszkańcy już teraz korzystają z wielu ulg. Od 1 marca 2023 roku w mieście obowiązuje tzw. Karta Mieszkańca. Dzięki niej tańsze są m.in. parkingi. Aktualnie turyści mogą korzystać z tzw. Karty Tatrzańskiej. Wystarczy zainstalować aplikację i za jej użyciem skanować kody QR dostępne w bazach noclegowych. Tam często pojawia się dostęp do różnego rodzaju kuponów i rabatów.
Na Kartę Turysty obowiązująca wyłącznie w Zakopanem trzeba będzie jeszcze poczekać, jednak już wiadomo, że zapowiada się prawdziwy hit. Aktualnie trwają konsultacje w sprawie i zbieranie pomysłów. Wstępnie zapowiedziano, że program zacznie obowiązywać w 2025 roku. Urzędnicy szacują, że na uruchomienie potrzeba będzie ponad 80 tys. zł netto. Kwota ta powiększy się o miesięczne utrzymanie oraz ewentualne poprawki w trakcie działania systemu.
Czytaj też:
Tabliczka po arabsku w Zakopanem. Turyści notorycznie łamią zakazCzytaj też:
Legitymacja emeryta daje dostęp do mnóstwa zniżek i ulg. Nie każdy senior o tym wie