W nowym rozkładzie jazdy pociągów, opublikowanym przez PKP, znalazło się więcej połączeń z Warszawy do Trójmiasta i Krakowa, a także nowe połączenia zagraniczne. Więcej pociągów będzie obsługiwanych przez nowe lub zmodernizowane składy, dzięki czemu otrzymają kategorię IC zamiast TLK.
Najważniejsze zmiany w Warszawie
W weekendy łatwo dojedziemy do Wisły – bezpośrednim pociągiem IC „Daszyński” lub IC „Kormoran”, który rozpoczyna bieg w Olsztynie. Z Warszawy Centralnej ruszymy odpowiednio o 5:42 i 10:50, a z Wisły do stolicy będzie można wyjechać o 12:23 i 18:01.
W nowym rozkładzie jest też więcej połączeń EIP (Pendolino) z Warszawy do Trójmiasta i Krakowa. W kierunku Gdyni będzie wyjeżdżać 13 pociągów (od 14 marca), a do stolicy Małopolski 14. Dostosowane zostały także godziny połączeń.
Przez prace modernizacyjne trwające na stacji Warszawa Zachodnia i wprowadzenie ruchu po jednym torze na dalekobieżnej linii średnicowej, część pociągów będzie kierowana przez stacje Warszawa Gdańska lub Warszawa Śródmieście, albo kursy zostaną skrócone do stacji Warszawa Wschodnia i Warszawa Główna. Nowością są pociągi kursujące przez stację Warszawa Młynów.
Kraków też czekają istotne zmiany
Według nowego rozkładu szybciej pojedziemy z Krakowa do Katowic. Dzięki zwiększeniu prędkości na linii, podróż między tymi miastami będzie trwała zaledwie 48 minut.
PKP uruchomiło też połączenie z Krakowa na Litwę. IC Hańcza, który do tej pory kursował tylko do Suwałk, pojedzie do miejscowości Mockava i będzie skomunikowany z litewską koleją do Kowna i Wilna. Przesiadka odbędzie się na tym samym peronie. Za bilety zapłacimy od 25 euro do Kowna i 30 euro do Wilna.
Pociągi dojadą też do czeskiej Pragi, dzięki wydłużeniu trasy TLK Galicja, który obecnie kursuje do Ostrawy.
Nie mamy natomiast dobrych wiadomości dla miłośników Tatr. Po sezonie zimowym, w związku z pracami remontowymi, ponownie zawieszone zostaną wszystkie pociągi z Krakowa do Zakopanego. Do kurortu pojedziemy zastępczą komunikacją autobusową.
Sprawniejszy dojazd do stolicy i nie tylko
Z Trójmiasta do Warszawy będą dostępne 33 połączenia dziennie, wliczając sezonowe. Czas przejazdu na tej trasie wyniesie około 3 godziny. Wyjątkiem jest Pendolino, którym podróż do stolicy potrwa 2:23 godz. Od marca Pendolino będzie też kursować między Gdynią a Bielskiem-Białą. Tu czas przejazdu wyniesie ok. 5:50 godz.
W Łodzi pociągi będą zatrzymywać się na dodatkowych stacjach. Do przystanków Widzew, Chojny i Fabryczna dołączą wkrótce Kaliska i Żabieniec, co ułatwi dojazd komunikacją osobom mieszkającym w innych częściach miasta.
Cykliczny rozkład jazdy zostanie też wprowadzony na trasie z Lublina do Warszawy. Pociągi będą odjeżdżać pięć minut po pełnej godzinie.
Czytaj też:
PKP Intercity ma problemy z punktualnością. Opublikowano najnowsze daneCzytaj też:
Wielka wyprzedaż biletów w PKP. Ceny już od 14 zł