We wtorek w Parku Narodowym Yellowstone doszło do eksplozji hydrotermalnej, która została zarejestrowana przez jednego ze świadków. To, co zrobił jeden z gejzerów, wyglądało jak potężny wybuch wulkanu. Zgromadzeni w pobliżu turyści mieli tylko kilka sekund na ucieczkę. Obszar Biscuit Basin, w którym doszło do niekontrolowanego wybuchu, został zamknięty dla odwiedzających do odwołania.
Eksplozja w Yellowstone
Ziemia i jej możliwości nie przestają zaskakiwać. W dzień, w którym doszło do kolejnego wybuchu Etny w Europie, aktywność wulkaniczna dała o sobie znać także w Stanach Zjednoczonych. 24 lipca w godzinach porannych (we wtorek wieczorem polskiego czasu) w Yellowstone doszło do niespodziewanego wybuchu jednego z gejzerów. Choć najstarszy park narodowy na świecie słynie z buchającej wody i pary, ta eksplozja zaskoczyła wszystkich zgromadzonych. Na opublikowanych nagraniach widać, że na wysokość kilkudziesięciu metrów nagle wystrzeliły gęste czarne chmury. Turyści nie czekali ani sekundy dłużej i rozpoczęli ucieczkę w bezpieczny teren. Po niecałej minucie sytuacja uspokoiła się. „Eksplozje hydrotermalne to gwałtowne i dramatyczne zdarzenia skutkujące szybkim wyrzuceniem wrzącej wody, pary, błota i fragmentów skał” – podaje US Geological Survey.
Park został zamknięty
Na decyzje władz parku nie trzeba było długo czekać. Obszar Biscuit Basin, w którym doszło do zdarzenia, został wyłączony z użytku do odwołania. Jednocześnie eksperci podkreślają, że obawy o rychłą eksplozję kaldery, nazywanej superwulkanem Yellowstone, są nieuzasadnione. „Dane z monitoringu nie wykazują żadnych zmian w regionie Yellowstone. Dzisiejsza eksplozja nie odzwierciedla aktywności wewnątrz systemu wulkanicznego, który pozostaje na normalnych poziomach aktywności tła. Eksplozje hydrotermalne, takie jak dzisiejsza, nie są oznaką zbliżających się erupcji wulkanicznych i nie są spowodowane przez magmę unoszącą się w kierunku powierzchni” – wyjaśniają naukowcy z organizacji USGS. Duże eksplozje hydrotermalne mogą zdarzać się raz na kilkaset lat.
Czytaj też:
Taki cud zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Na świat przyszedł biały bawółCzytaj też:
Wulkany w Polsce. W jednym województwie jest ich naprawdę dużo