Szybka jazda niemal pionowym stokiem to marzenie wielu doświadczonych narciarzy. Choć takich miejsc w Polsce, w porównaniu do wielu kurortów w Alpach jest niewiele, cieszą się one wśród turystów sporą popularnością. Trzy najbardziej strome stoki w naszym kraju, oznaczone czarnym poziomem trudności, znajdują się w Zakopanem. Maksymalne nachylenie podczas zjazdu wynosi nawet 60 procent.
Te trasy budzą szacunek narciarzy
Zakopiańskie stoki narciarskie to miejsca, w których serce bije szybciej. Prawdziwy przypływ adrenaliny miłośnicy zimowych sportów poczują przede wszystkim podczas zjazdów na Kasprowym Wierchu. Znajdują się tu dwie trasy, uważane za najbardziej nachylone w Polsce. Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa zostały oznaczone czarnym kolorem, oznaczającym najwyższy poziom trudności, nieodpowiedni dla nowicjuszy i osób, które mimo praktyki wciąż nie czują się pewnie na mniejszych stokach. Pierwsza z nich, licząca sobie 2000 metrów długości jest prawdziwą rekordzistką – maksymalnie nachylenie stoku wynosi tu miejscami aż 60 procent. „Na otwarcie stoku narciarze co sezon wyczekują z wytęsknieniem. Brak systemu sztucznego naśnieżania sprawia, że można to zrobić dopiero gdy zima porządnie sypnie śniegiem” – pisze serwis narciarski skiinfo.pl. Trasa Gąsienicowa jest nieco mniej groźna od swojej poprzedniczki, ale wciąż budzi szacunek odwiedzających ją narciarzy i snowboardzistów. Z uroków zjazdów na Kasprowym w przeszłości korzystał m.in. Andrzej Duda.
Szczyrk poza podium
Na trzecim miejscu wśród najbardziej stromych stoków w Polsce znalazła się Harenda, nieco krótsza od liderek rankingu. Podczas zjazdów korzystający z niej narciarze nie mają też problemów ze znaczną różnicą nachyleń – można więc poruszać się nią bez większych niespodzianek po drodze. To jednak wciąż czarna trasa homologowana przez FIS. Osoby nieposiadające żadnego doświadczenia powinny na początek spróbować innego stoku, najlepiej o niebieskim oznaczeniu (do maksymalnie 30 procent nachylenia stoku).
Poza podium serwis Skiinfo.pl umieścił Golgotę w Szczyrku o średnim nachyleniu 32 proc. Piąta pozycja przypadła trasie numer 5 w Jaworzynie Krynickiej.
Czytaj też:
To jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Dojedziesz do niej w 25 minut z ZakopanegoCzytaj też:
Zimowy raj nie tylko w Zakopanem. To miejsce zachwyci polskich narciarzy