Kolej nie traci na popularności nawet poza wysokim sezonem wakacyjnym. Jak podaje Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity, w okresie od stycznia do marca 2025 roku na niektórych trasach liczba pasażerów wzrosła nawet o ponad 50 procent. Wśród nich nie mogło zabraknąć bezpośredniego połączenia do Zakopanego, ale liście nie brakuje także innych niespodzianek. Jednym z powodów tak dobrych wyników było zwiększenie dostępności miejsc w pociągach o 16 procent.
Zakopane nie ma sobie równych
Nie mogło być innego zwycięzcy – trasa kolejowa z Krakowa do Zakopanego okazała się tą, która może pochwalić się największym wzrostem zainteresowania pasażerów w okresie od stycznia do marca 2025 roku. Jak podaje kolejowyportal.pl, liczba podróżnych na tym odcinku wzrosła o rekordowe 82 procent, podczas gdy trasa Warszawa-Zakopane została wybrana przez 42 proc. podróżnych więcej niż w okresie poprzedzającym. Powodem nie są tylko ferie zimowe. „To wynika z większej dostępności taboru – wagonów, elektrycznych zespołów trakcyjnych – ale przede wszystkim z lepszej optymalizacji obiegów, czyli poprawy efektywności. Tabor jest zdecydowanie intensywniej wykorzystywany” – tłumaczy prezes PKP Intercity Janusz Malinowski.
Ulubione trasy kolejowe w Polsce
Jakie miejsca minionej zimy również cieszyły się zainteresowaniem pasażerów w Polsce? W zestawieniu na drugim i trzecim miejscu znalazły się połączenia na trasach Poznań – Szczecin oraz Szczecin – Warszawa, gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 63 proc. i 56 proc. Na pozycji piątej, po wspomnianej trasie ze stolicy do Zakopanego, uplasowało się połączenie z Poznania do Torunia (wzrost o 52 procent). „Prezes przewoźnika poinformował, że równie wyraźne wzrosty liczby podróżnych odnotowano na trasie Łódź – Warszawa (25 proc.), na linii białostockiej (35 proc.), Wrocław – Trójmiasto (25 proc.) oraz Wrocław – Warszawa (17 proc.)” – informuje kolejowyportal.pl.
Czytaj też:
Anglicy polecają polski pociąg. „Łączy dwie potęgi Europy Środkowej”Czytaj też:
W końcu się doczekają. Nowe połączenia kolejowe, których brakowało od lat