Dobrze znany turystom Wawel w rzeczywistości wciąż skrywa wiele tajemnic. Już w maju zostanie otwarta kolejna podziemna atrakcja Zamku Królewskiego, do której do tej pory odwiedzający nie mieli dostępu. „Międzymurze”, czyli trasa biegnąca pod Smoczą Jamą, pokaże turystom oryginalne mury obronne powstałe od X do XIX wieku. „Tę przestrzeń dopełnią światła, które odegrają na przyszłej wystawie priorytetową rolę oraz wprowadzone bardzo dyskretnie multimedia” – opisuje Magdalena Młodawska, kuratorka wystawy „Międzymurze” w rozmowie z Gazetą Krakowską.
Wawel, jakiego turyści nie znali
Wycieczka do Zamku na Wawelu nie musi ograniczać się do oglądania reprezentacyjnych komnat królewskich. Popularnością cieszą się także trasy zwiedzania, które pozwalają turystom zobaczyć to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Nic dziwnego, że wkrótce planowane jest otwarcie kolejnej wystawy mieszczącej się w podziemiach słynnego polskiego zabytku. Mowa o ekspozycji „Międzymurze”, dzięki której goście obiektu będą mogli przyjrzeć się, jak Wawel zmieniał się przez wieki. To nie lada okazja, bo do tej pory wciąż odbywały się tu prace archeologiczne. Turyści do tej części wstępu nie mieli.
Otwarcie już 23 maja
Czego turyści mogą się spodziewać po odwiedzeniu „Międzymurza”? Przede wszystkim zobaczenia na własne oczy zmian, które na Wawelu zachodziły przez wieki. „Te mury i ich historia to jednocześnie historia fortyfikacji wzgórza wawelskiego. Znajduje się tu m.in. jedyne miejsce w Polsce, gdzie zachowane zostały nawarstwione mury i wały obronne od wieku X po wiek XIX w jednej przestrzeni” – mówi Magdalena Młodawska, kierownik działu Lapidarium i rezerwatów archeologicznych, a także kuratorka wystawy „Międzymurze” dla Gazety Krakowskiej. Jest też część poświęcona najciekawszemu „lokatorowi” zamku – Smokowi Wawelskiemu. Otwarcie wystawy zostało zaplanowane na 23 maja.
Czytaj też:
Aquapark ze stokiem na dachu. Polskie uzdrowisko buduje wyjątkową atrakcjęCzytaj też:
Ta atrakcja nie jest tania, ale Polacy ruszyli do niej tłumnie. Tak było w majówkę