Podczas tegorocznych wakacji Polacy wydadzą na urlop średnio o 391 złotych więcej niż w ubiegłym roku.To jednak wciąż tylko jedna strona medalu, bo dla wielu wypoczynek nad morzem czy w górach to wciąż sfera marzeń. Według badania przeprowadzonego przez Sabre nawet 64 procent turystów z Polski uważa, że nie stać ich na podróże. „Podróże Polaków 2025” pokazały też, że paraliżujący strach przed lataniem wciąż jest bardziej powszechny, niż może się wydawać.
Polacy nie zawsze korzystają z urlopu
Strach przed lataniem, który zniechęca do podróżowania, dotyczy nawet trzydziestu procent Polaków – ujawnia najnowsze badanie Sabre. Dla wielu problemem jest także brak czasu i zbyt wysokie koszty. „Decyzja o podróży coraz rzadziej wynika z impulsu – wakacyjny czy weekendowy wyjazd to dziś projekt logistyczny. Rosnąca świadomość kosztów, niepewność ekonomiczna i trudność z dopasowaniem urlopu do realiów zawodowych sprawiają, że wiele planów wyjazdowych kończy się w sferze marzeń” – mówi Grzegorz Surma, ekspert Sabre. Do tego, że podróże są dla niego „zbyt drogie”, przyznało się aż 64 proc. ankietowanych. Najwięcej kosztują nas noclegi, na drugim miejscu jest transport, a na trzecim wyżywienie. Dodatkowe atrakcje znalazły się już poza podium.
To wszystko sprawia, że Polacy nie zawsze wykorzystują przysługujący im wakacyjny urlop w pełni– w ubiegłym roku na całe dwa tygodnie wyjechało tylko 55 procent badanych.
Podróże na smartfonie
W dobie mediów społecznościowych trudno jednak całkowicie oderwać się od podróżowania – nawet ci, którzy aktywnie nie wyjeżdżają, śledzą w sieci poczynania swoich bliskich. „Już 6 na 10 Polaków aktywnych w social mediach zazdrości znajomym instagramowego życia wypełnionego podróżami” – czytamy. To właśnie tam – na Instagramie, TikToku i YouTubie – turyści znajdują swoje inspiracje do planowania wyjazdów.
Czytaj też:
Tylu pasażerów pojechało Adriatic Expressem. Internauci wbili szpilkęCzytaj też:
Podróże najbogatszych Polaków: stolice europejskie zawsze na topie