Od początku sezonu wakacyjnego, na wielu europejskich lotniskach panuje chaos. Ma on dwie zasadnicze przyczyny. Po pierwsze, branża lotnicza wciąż boryka się z brakiem rąk do pracy, co jest skutkiem głębokich cięć w trakcie pandemii koronawirusa. Po drugie, w niejednym kraju pracownicy tej branży organizują strajki. Domagają się wyższych płac z powodu galopującej inflacji.
Wizz Air odwołuje 5 proc. lotów
W poniedziałek, 11 lipca, węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły decyzje dotyczące zaistniałej sytuacji. Przewoźnik zdecydował o obcięciu letniej siatki połączeń o 5 proc.
Nie doprecyzowano jednak, które połączenia zostaną zredukowane na trasie z i do naszego kraju, gdyż „są to poufne informacje biznesowe”. Wizz Air zastrzegł, że pasażerowie, których loty zostaną odwołane, mogą dochodzić swoich praw na kilka sposobów.
„Chcielibyśmy jeszcze raz szczerze przeprosić tych klientów, których plany podróży zostały naruszone, ponieważ rozumiemy, jak bardzo są rozczarowani, zwłaszcza teraz, gdy tak wiele osób chce i zasługuje na ponowne podróżowanie po świecie. Próbujemy robić co w naszej mocy, aby zaoferować pasażerom szereg opcji, by mogli podróżować, w tym alternatywne loty z Wizz Air, pełny zwrot pieniędzy lub 120 proc. kredytu na konto WIZZ” – napisano w komunikacie węgierskiego przewoźnika.
Czytaj też:
„Nigdy więcej nie skorzystam z Wizz Air”. Przez linie lotnicze straciła ogromne pieniądze
Cięcia dot. Polski nie są zbyt głębokie
Portal „Fly4free.pl” postanowił na własną rękę sprawdzić, jak bardzo redukcja połączeń odbije się na polskich lotniskach. Zebrane dane nie są pełne, ale dają pogląd na skalę zjawiska. Płynące z nich wnioski można streścić krótko – cięcia w siatce połączeń Wizz Aira nie są zbyt głębokie.
Największe zmiany dotkną prawdopodobnie port lotniczy Olsztyn-Mazury. Wizz Air zawiesił tu jedną z dwóch regularnych tras – do Dortmundu w Niemczech. W systemie rezerwacyjnym widnieje informacja, że połączenie zostanie przywrócone 2 września.
Czytaj też:
Siedział już w samolocie Wizz Air, kiedy odwołano lot. Później było gorzej
Wizz Air zmniejsza częstotliwość lotów
Liczba lotów zostanie zmniejszona na następujących trasach:
- Rzeszów-Londyn – od sierpnia z 3 do 2 lotów tygodniowo. Dotychczasowa częstotliwość ma zostać przywrócona 22 października,
- Poznań- Londyn Luton – od 25 lipca z 7 do 5 lotów tygodniowo, zaś we wrześniu do 6 lotów tygodniowo. Dotychczasowa częstotliwość ma zostać przywrócona 26 października,
- Poznań – Paryż Beuavais – w lipcu i sierpniu z 2 do 1 lotu tygodniowo. Dotychczasowa częstotliwość ma zostać przywrócona 6 września,
- Gdańsk-Malmo – od sierpnia do końca października z 5 do 4 lotów tygodniowo,
- Gdańsk-Stavanger – w sierpniu zmniejszenie liczby lotów z 7 do 5 tygodniowo,
- Gdańsk-Haugesund – od sierpnia z 4 do 3 tygodniowo, od listopada liczba wzrośnie do 5 tygodniowo,
- Gdańsk-Bergen – od sierpnia z 7 do 6 tygodniowo. Dotychczasowa częstotliwość ma zostać przywrócona 5 września,
- Kraków-Stavanger – od sierpnia z 5 do 4 tygodniowo. Nie wiadomo, czy liczba lotów ulegnie potem zmianie,
- Kraków-Barcelona – od sierpnia z 5 do 4 tygodniowo. Dotychczasowa częstotliwość ma zostać przywrócona od listopada.
– Dodatkowo Wizz Air zmniejszy w lipcu liczbę rotacji na takich trasach jak Oslo, Rzym, Londyn, Sztokholm czy Bergen – uzupełnia Natalia Vince, rzecznik prasowy lotniska Kraków-Balice.
Czytaj też:
Wizz Air odwołał im lot w ostatniej chwili. Na powrót do kraju wydali 13 tysięcy złotych
Duże zmiany na lotnisku w Pyrzowicach
Natomiast na lotnisku Katowice-Pyrzowice część połączeń Wizz Aira zostanie zredukowana, a część będzie realizowana z większą niż dotychczas częstotliwością.
Cięcia obejmą m.in. loty do Dortmundu (od lipca do października z 14 do 9-10 tygodniowo), Kolonii (z 3 do 2 tygodniowo od lipca do października), Oslo-Torp (z 5 do 4 tygodniowo od lipca do października), Sztokholmu (z 3 do 2 tygodniowo) oraz Bergamo (od lipca do września z 3 do 2 tygodniowo).
Kierunki wakacyjne będą realizowane dłużej
Od lipca do początku września zawieszone zostanie połączenie do Katanii, realizowane przed zmianą rozkładu 2 razy w tygodniu.
Zwiększenie częstotliwości lotów dotyczy lotów do Eindhoven, które od sierpnia będą realizowane 7, a nie 6 razy w tygodniu. Natomiast niektóre kierunki wakacyjne będą realizowane dłużej, niż zazwyczaj: do Splitu, Podgoricy, Malagi, Burgas i na Majorkę do końca października (zamiast do połowy września), do Castellon do połowy października (zamiast połowy września), zaś do Alghero i na Korfu do końca września (zamiast do połowy września).
Czytaj też:
Latające giganty Airbusa miały trafić na złom. Korzystają jednak na niefrasobliwości Boeinga