Bergamo to niewielkie miasteczko w Lombardii na północy Włoch. Położone jest w niedalekiej odległości od popularnych turystycznych włoskich destynacji: jeziora Garda i Como oraz Mediolanu. Ale Bergamo samo w sobie jest również ciekawe i warte zwiedzenia. Miasto słynie z nietuzinkowej architektury, pysznej kuchni oraz pięknych widoków. Warto się tu wybrać, zwłaszcza że loty nie kosztują fortuny (najtańszy bilet kosztuje 59 zł w jedną stronę), a na miejscu jest sporo taniej niż w pobliskim Mediolanie. Bergamo będzie doskonałym wyborem na kilkudniowy city break.
Miasto podzielone jest na dwie części: nowszą – Citta Bassa oraz starszą – Citta Alta. W każdej z nich znajdziemy coś ciekawego, jednak większość zabytków, które warto zobaczyć, znajduje się na starym mieście, w Citta Alta, które było siedzibą książąt lombardzkich, miastem bogatym, w którym przechowywano liczne skarby. Do dziś można podziwiać wiele z nich.
Miasto kościołów
Citta Bassa, czyli Dolne Miasto jest uważane za nowocześniejszą część miasta, chociaż ma już prawie sto lat. To tu znajduje się m.in. dworzec kolejowy, dworzec autobusowy oraz liczne przystanki komunikacji miejskiej.
Główną oś Dolnego Miasta wyznacza Viale Papa Giovanni XXIII. Biegnie z dworca, wprost pod wzgórze Citta Alta. Przy tej ulicy znajdują się najbardziej rozpoznawalne zabytki Bergamo jak brama Porta Nuova, pomnik partyzanta Monumento Al Partigiano, Chiostro di Santa Marta, plac z historycznym budynkiem Centro Piacentiniano i teatrem Teatro Gaetano Donizetti, kościół Chiesa Prepositurale di Santa Maria Immacolata delle Grazie.
Tu znajduje się także Porta Nuova – są to dwie bliźniacze budowle stojące równolegle po dwóch stronach ulicy, przypominające starożytne świątynie. Budynki tworzą swoistą bramę. Powstały w XIX wieku w miejscu średniowiecznych murów miasta, które zostały zniszczone w 1901 roku. Nowe centrum Bergamo skończono budować ponad 20 lat później w 1927 roku.
Nieco dalej można podziwiać kościół z zieloną kopułą Chiesa Prepositurale di Santa Maria Immacolata delle Grazie, na szczycie którego znajduje się złota figurka – jest ona kopią La Madonniny z kopuły mediolańskiej katedry – oraz pomniki: pomnik partyzanta, Pomnik Wiktora Emanuela II i Monumento a Francesco Nullo.
Przy Via Sentierone i Via Torquato Tasso zachowały się liczne budynki z XIX wieku. Podczas spaceru Dolnym Miastem warto także wejść do kościoła Santo Spirito z obrazami Lorenzo Lotto czy San Bartolomeo, który ma piękny ołtarz z z XVI wieku, a także odwiedzić Teatr Dionizetti.
Średniowieczny klimat i piękna panorama
Ci, którzy chcą poczuć klimat średniowiecza, powinni natomiast odwiedzić Citta Alta. To tu znajdują się liczne zabytki i historyczne centrum. Można tam dojść z Dolnego Miasta na piechotę lub wjechać przy pomocy funicularu, czyli niewielkiego wagonika na szynach (koszt to około 2 euro).
Na Starówce można poczuć typowy, włoski klimat. Większość uliczek jest zamknięta dla ruchu, a kawiarnie i bary są chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale przede wszystkim przez miejscowych, którzy dyskutują przy stolikach i służą radą odnośnie serwowanych przez restauracje dań. Na starym mieście knajpek jest tyle, że w powietrzu czuć zapach aromatycznej kawy i świeżej pizzy.
Najpopularniejsze miejsce w Górnym Mieście Bergamo to Piazza Vecchiato. Przy placu znajdują się główne zabytki, a także restauracje. Przy placu góruje także wieża Companone, w kształcie prostokąta, która jest najwyższą wieżą w mieście i mierzy 54 m. Wieża swoją nazwę wzięła od wielkiego dzwonu, który można usłyszeć codziennie o godzinie 22 (bije wtedy 180 razy), aby symbolicznie przypomnieć o obowiązku gaszenia świateł i o zamykaniu czterech bram do miasta. W południe dzwon uderza 60 razy. O poranku swoimi uderzeniami ogłasza początek zebrania Rady Miejskiej, który przypada na godzinę 9. We wnętrzu wieży znajduje się również muzeum (bilet kosztuje od 4 do 8 euro).
Warto wybrać się także do Palazzo della Ragione i Palazzo del Podesta. Po przeciwległej stronie znajduje się katedra w Bergamo (Cattedrale di Sant'Alessandro Martire) z niezwykłą kopułą, a niedaleko niej bazylika Santa Maria Maggiore, której fasada nieco przypomina bazylikę z Florencji. Natomiast na Palazzo della Ragione pod arkadami znajduje się wyjątkowy zegar słoneczny wskazujący astronomiczne południe. Na koniec warto wybrać się na spacer wzdłuż murów starego miasta i podziwiać stamtąd panoramę całego Bergamo.
Zakupowe szaleństwo
Jednak w Bergamo nie samymi kościołami człowiek żyje. Od skrzyżowania przy Porta Nuova odchodzi również inna znana ulica, a mianowicie Via XX Settembre, będąca ulicą handlową, z butikami znanych marek. To główna aleja handlowa w Dolnym Mieście Bergamo. Znajdują się tu znane marki, unikalne butiki, ale także sklepy sieciówek i restauracje. Warto przejść tą ulicą, nawet jeśli nie planujesz zakupów, bo znajdują się tu unikalne kamienice.
Zielone ogrody
Bergamo to nie tylko zabytki i ciekawe budowle. To także mnóstwo zieleni, parków i ogrodów, których nie sposób ominąć. Pierwszy publiczny ogród w mieście powstał ponad dwieście lat temu. Nazwano go „Tarasem stu drzew” (Spalto delle Cento piante) z powodu rosnących tam kilkudziesięciu okazałych kasztanowców. Innym miejscem, które warto odwiedzić jest ogród dawnego klasztoru Sant Agostino (obecnie siedziba uniwersytetu). Chociaż nie ma tu wyjątkowych gatunków roślin, to warto go odwiedzić ze względu na rozciągający się widok na Alpy oraz wzgórze, na którym znajduje się twierdza.
Warto także wybrać się do parku Suardi, który został wybudowany i zaprojektowany jako prywatny park szlacheckiej rodziny. Obecnie każdy może go odwiedzić i odpocząć tu np. na pikniku. Parki szlacheckie to także Marenzi czy Caprotti.
Czytaj też:
Idealny pomysł na niedrogi city break. To miasto w Europie staje się coraz popularniejszeCzytaj też:
Perła Bałkanów nieodkryta przez turystów. Dużo taniej niż w Chorwacji