Lasy to piękne i ważne elementy otaczającej nas natury. Niezależnie od tego, gdzie się znajdują, wzbudzają zachwyt i zachęcają do spacerów. Ostatnio wielkie wrażenie zrobiły na turystach drzewa, które wyłoniły się z morza. Niesamowite zjawisko nad Bałtykiem zauważono w Łazach. Teraz rynek turystyczny obiegają smutne wieści, trwa wycinka kultowego baśniowego lasu braci Grimm.
Wycinają las braci Grimm. Czy to koniec baśniowego miejsca?
Sprawa dotyczy niemieckiego lasu Reinhardswald znajdującego się w północnej Hesji. To miejsce kojarzone m.in. z braćmi Grimm jest bajkowe, majestatyczne i intrygujące. Poza wysokimi zielonymi drzewami zobaczymy w nim cudowny zamek Sababurg. Do tej pory przybywali tam turyści z całego świata, wśród z nich znajdowali się nie tylko wielcy miłośnicy przyrody, ale również baśni i fantastyki.
Teraz okazuje się, że cudowne miejsce przegrywa w walce z turbinami wiatrowymi. W lesie mają stanąć 241-metrowe monstrualne konstrukcje, na które trzeba zrobić miejsce. Same łopaty ich wirnika mają średnicę 150 m. W związku z tym zaplanowano wycinkę drzew i ta już się zaczęła. Ostatecznie zniknąć ma około 200 km kw powierzchni.
„Zezwolił na to sąd administracyjny — po miesiącach wstrzymywania budowy. Od tego czasu z lasu uciekają zwierzęta, w tym rzadkie i ściśle chronione rysie” — zdradzają dziennikarze niemieckiego portalu Bild.
instagramDecyzja ws. lasu wywołuje oburzenie
Po tym, jak zapadła decyzja o wycince drzew w Reinhardswald, pojawiło się mnóstwo krytycznych opinii. Te wypływają nie tylko z ust ekologów. „To skarbnica europejskich lasów. Zespół będący klasą samą w sobie. Nie można go poświęcić dla chciwej branży energii wiatrowej” – komentował Hermann-Josef Rapp, działacz na rzecz ochrony przyrody.
Przeciwko pomysłowi postawienia wiatraków na terenie lasu sprzeciwiają się m.in. mieszkańcy okolic. Uważają, że to zwycięstwo korporacji i krzywda dla zwierząt. Odkąd trwa wycinka drzew, masa dzikich osobników straciła swoje domy, z tego powodu błąkają się m.in. po obrzeżach miast.
Obrońcy decyzji postawienia wiatraków na terenie lasu komunikują, że inwestycja w odnawialne źródła energii w dłuższej perspektywie czasu będzie służyła przyrodzie. „W ustawie o odnawialnych źródłach energii z początku 2023 r. rząd niemiecki stwierdził, że turbiny wiatrowe leżą w nadrzędnym interesie publicznym i służą bezpieczeństwu publicznemu państwa. Ważne dobra chronione, takie jak krajobraz, ochrona zabytków, ochrona przyrody i dobrostan zwierząt, straciły na znaczeniu” — twierdził w rozmowie z zagranicznymi mediami Ottmar Barke, były przewodniczący Heskiego Sądu Administracyjnego w Kassel.
Czytaj też:
Jeśli nie góry, to co? Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ferie zimowe w PolsceCzytaj też:
Górski hotel otoczony dziką naturą. Projekt sławnej w Europie pracowni