Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna podsumowała 2024 rok w turystyce. Z roku na rok Mazowsze przyciąga coraz więcej odwiedzających. W ubiegłym roku w północno-wschodniej Polsce zatrzymało się aż 6 mln 869 270 osób, co oznacza wzrost o 9,87 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Choć liderem była Warszawa (aż 5 059 796 turystów), to do tej części kraju gości przyciągały nie tylko zabytki i ciekawe miejsca w stolicy.
Nie tylko Warszawa. Topowe atrakcje na Mazowszu
W 2024 r. liczba turystów krajowych na Mazowszu wzrosła o 8,06 proc. – do ponad 5 mln osób (dokładnie 5 005 457), natomiast liczba gości zagranicznych osiągnęła poziom 1 863 813, co daje aż 14,12 proc. wzrostu. Warszawa jest regularnie polecana na zagranicznych portalach (ze względu na eklektyczną architekturę, bogatą ofertę kulturalną i modne bary), a koncerty światowych gwiazd, np. Taylor Swift przyciągają do Polski nawet gości z USA.
Turyści najchętniej odwiedzali stołeczne instytucje kultury. Łazienki Królewskie przyciągnęły aż 5,5 mln odwiedzających, co oznacza wzrost o 1,03 proc. względem 2023 roku. Na drugim miejscu znalazło się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z wynikiem 2,67 mln gości (+6,28 proc.), a podium zamknął Zamek Królewski w Warszawie, który odwiedziło 2,14 mln osób (+6,37 proc.). Kolejne miejsca zajęły:
- PGE Narodowy – 2,1 mln
- Muzeum Narodowe w Warszawie – 1,5 mln
- Kampinoski Park Narodowy – 1,3 mln
- Park wodny Suntago – Park of Poland (gmina Mszczonów)
- Centrum Nauki Kopernik – 1,04 mln
- Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie – 983 tys. (+10,46 proc.)
- Pałac Kultury i Nauki – 888 tys. (+11,72 proc.)
Nie tylko Warszawa inspiruje do podróżowania. Największe zainteresowanie w mediach społecznościowych wzbudziły treści poświęcone Łazienkom Królewskim, Nadbużańskiemu Parkowi Krajobrazowemu, Puszczy Kozienickiej, Podlaskiemu Przełomowi Bugu oraz Szlakowi Wkry.
Turystyczny lider w Polsce
Pod względem liczby rezerwowanych noclegów Mazowsze było liderem w Polsce – udzieliło 11,14 mln noclegów (wzrost o 7,14 proc. względem ubiegłego roku.). Po Warszawie najczęściej rezerwowano noclegi powiecie legionowskim (225 850 turystów) oraz powiecie pruszkowskim (147 313 turystów).
– Dzięki bardzo dobrej komunikacji kolejowej i drogowej, nocleg w Pruszkowie czy Legionowie to nie tylko ekonomiczne, ale też wygodne rozwiązanie – szczególnie dla tych, którzy chcą połączyć relaks z łatwym dostępem do atrakcji stolicy. Co ważne, rośnie też rola wydarzeń kulturalnych – festiwale, koncerty, wystawy coraz częściej stają się głównym magnesem przyciągającym turystów. Mazowsze żyje kulturą przez cały rok i to widać w liczbach – przekazała dyrektor Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Zbińkowska.
Czytaj też:
Takiej atrakcji w Pałacu Kultury jeszcze nie było. To będzie powrót do przeszłościCzytaj też:
Pałac na Wyspie i pomnik Chopina, tylko mniejsze. Tutaj obejrzą je turyści