Lubimy przyglądać się ciekawym spokojnym wioskom nad polskim morzem i inspirować was do wakacyjnych podróży. Jeśli wciąż szukacie miejsca idealnego na wyjazd, czekając, aż pogoda zrobi się bardziej słoneczna, warto wziąć pod uwagę Gąski. To miejsce położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim niecałe 10 km od Mielna. Nie jest duże, ale nie pozwala na nudę. Ponadto zapewnia zupełnie inny klimat niż wspomniane imprezowe miasto.
Gąski idealne na lato
Słysząc: „Mielno”, natychmiast macie przed oczami głośne dyskoteki, zaśmieconą plażę i tłumy roztańczonej młodzieży? Jeśli myślicie, że w miejscach obok tego miasta jest podobnie, warto wyprowadzić siebie z błędu. Wystarczy odjechać samochodem jakieś 14 minut lub zrobić sobie półgodzinną wycieczkę rowerową, by znaleźć swoją enklawę spokoju, bez parawanów i ścisku. Oczywiście, gdy pogoda dopisuje, turystów przybywa, jednak nie ma mowy aż o takim gwarze jak w konkurencyjnych dużych kurortach.
Plaża w Gąskach jest szeroka, a woda w morzu czysta. Ponadto miejsce to gwarantuje bogatą ofertę noclegową, m.in. pole namiotowe i małe lokale gastronomiczne. Od razu, gdy wjedziecie do wioski, zauważycie sporych rozmiarów latarnię morską. Może nie jest największa na całym wybrzeżu – taką znajdziecie w Świnoujściu – jednak mimo wszystko warta uwagi.
To oferują Gąski
Gąski to wioska o bogatej historii i kulturze. Położona na Wybrzeżu Słowińskim, stanowi wschodni kraniec Zatoki Pomorskiej. Znajdziemy tam plażę o długości aż 3 km, często określaną jako niesamowitą. A do tego piękną naturę. Symbolem miejsca jest wspomniana już latarnia wysoka na 41,2 metry. Na jej szczyt prowadzi 190 schodów, a na górze da się podziwiać malownicze widoki na Morze Bałtyckie. Innym zabytkiem na miejscu jest neoklasyczny Pałac Morski otoczony parkiem, idealnym na spacer.
Turyści doceniają też lokalne ścieżki turystyczne – rowerowe oraz piesze. Ponadto ważnym punktem jest obszar chroniony Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Co ciekawe w Gąskach urodził się znany architekt Richard Adolf Odo Plüddemanna, który miał duży wpływ na wygląd wrocławskich budowli. Znaliście tę okolicę?
Czytaj też:
Król parawaningu przyłapany nad Bałtykiem. Przejął plażę w MielnieCzytaj też:
Piękna wioska nad morzem i dużo miejsca na plaży. „Rewelacja”