Wśród pasażerów króluje przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem jest zajmowanie miejsc w przedniej części samolotu. Eksperci obalają jednak ten mit. Jak się okazuje, znacznie lepszym wyborem będą fotele znajdujące się w środkowych rzędach maszyny.
Których miejsc w samolotach powinni unikać pasażerowie z chorobą lokomocyjną?
Środkowe fotele są najbardziej stabilne, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności czy zawrotów głowy podczas lotu. Kristie Koerbel, która od lat pracuje jako stewardessa w jednej z dużych linii lotniczych tłumaczyła w rozmowie z New York Times, że miejsca w środkowej części pokładu są najbardziej przyjazne dla osób zmagających się z chorobą lokomocyjną.
– W przypadku pojawienia się turbulencji czy silniejszych powiewów wiatru pasażerowie z tyłu maszyny będą je odczuwać znacznie mocniej – wyjaśniła. Przedstawicielka personelu podkładowego dodała, że cierpiący na dolegliwości zdrowotne podczas lotów powinni decydować się na miejsca przy oknie, aby podczas startu i lądowania mieć w polu horyzont.
Które miejsca w samolotach są najbardziej bezpieczne?
Co więcej, to właśnie pasażerowie siedzący w środkowej części samolotu będą najmniej narażeni na niebezpieczeństwo w przypadku katastrof. Serwis Aviation Safety Network postanowił sprawdzić, które miejsca w samolotach są najmniej bezpieczne. W tym celu przeanalizowano 65 wypadków lotniczych z ostatnich lat. Badania wykazały, że w przypadku pasażerów, którzy mieli wykupione miejsce w środkowej części samolotu, wskaźnik śmiertelności wynosił 28 proc. Wśród osób siedzących w tylnej części maszyny wzrósł on do 44 proc.
Z eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Greenwich wynika z kolei, że największe prawdopodobieństwo przeżycia w razie katastrofy mają osoby zajmujące miejsca przy przejściu, najdalej w piątym rzędzie od przedniego wyjścia.
To jednak nie oznacza, że miejsca w środkowej części samolotu są pozbawione wad. Ze względu na bliskość silników może tutaj być znacznie głośniej niż np. z przodu maszyny. Eksperci radzą również, aby unikać siadania w ostatnim rzędzie. Z uwagi na znajdującą się za nimi ściankę, pasażerowie nie mają możliwości odchylenia fotelu. Z kolei bliskość toalety sprawia, że będą musieli znosić kolejkę podróżnych niemal przez cały lot.
Czytaj też:
Tłumy i chaos na lotnisku w Modlinie. Setki pasażerów utknęły w kolejkach