Dźajpur to tylko pozornie zwykła metropolia w północno-zachodnich Indiach i stolica Radżastanu. Jest to także popularna atrakcja turystyczna. Dlaczego? Otóż nazywana jest „różowym miastem”. Tysiące ludzi z całego świata chcą zobaczyć to wyjątkowe miejsce, w którym niemal na każdym rogu znajdziemy różowe budynki.
„Różowe miasto” robi furorę
Prawie na każdej ulicy w Dźajpur (Jaipur) znajdują się budynki pomalowane na wspaniały odcień zgaszonego różu. Powód? W 1876 roku syn królowej Wiktorii, książę Walii Albert Edward (późniejszy król Edward VII), odwiedził Indie. W tamtych czasach różowy był symbolicznym kolorem gościnności. Ponieważ mieszkańcy Dźajpur są znani ze swojej niesamowitej gościnności, Maharaja Sawai Ram Singh I kazał pomalować całe miasto na różowo, aby powitać członków rodziny królewskiej. Mówi się, że książę Albert nadał Jaipur nazwę Różowe Miasto i ta się przyjęła.
Maharadża nadzorował także budowę wielkiej sali koncertowej, nadając jej imię Albert Hall na cześć księcia Alberta. Dziś w budynku znajduje się Muzeum Albert Hall i jest on najstarszym muzeum w stanie Radżastan. Sam budynek jest oszałamiającym pokazem architektury indo-saraceńskiej. Znajdują się w nim same skarby, w tym obrazy, kryształowe rzeźby i biżuteria.
W 1877 roku Maharadża Ram Singh posunął obsesję na punkcie różu o krok dalej. Po tym, jak królowa Jaipur ogłosiła się fanką różu, uchwalił prawo stanowiące, że wszystkie przyszłe budynki w mieście muszą być pomalowane na ten sam kolor. Prawo pozostało i ma zastosowanie do prawie wszystkich budynków, od bazarów po świątynie, które przyjmują ten sam piękny odcień różu terakoty. I chociaż czasy się zmieniły, Różowe Miasto nadal jest gościnne dla przyjezdnych jak żadne inne.
Co zobaczyć w Różowym Mieście?
Pierwszą rzeczą, jaką dostrzegają turyści, jest oczywiście różowa barwa budynków w mieście. Jednak po przyjrzeniu się zauważymy, że są one pomalowane na ogromną ilość pięknych odcieni różu – od pastelowego aż po czerwowane brązy.
Jaipur był także miastem, które wyprzedziło swoje czasy, gdyż było pierwszym zaplanowanym miastem Indii. Kiedy Maharaja Sawai Jai Singh II założył miasto w 1727 roku jako stolicę Radżastanu, zaprojektował ulice na siatce, korzystając z wczesnych zasad planowania urbanistycznego. Dziś przekonasz się, że poruszanie się po ulicach Dźajpur jest przyjemnością, a szerokie główne ulice biegną z północy na południe i ze wschodu na zachód.
Jakie są najsłynniejsze różowe budynki w Jaipur?
- Hawa Mawal jest najsłynniejszym różowym budynkiem w Jaipur i to nie bez powodu. Znany jako Pałac Wiatrów, ten pięciopiętrowy budynek w kształcie korony jest po prostu hipnotyzujący. Został zbudowany z różowego piaskowca w 1799 r., a następnie w 1876 r. pomalowany na różowo farbą na bazie tlenku wapnia, aby zwiększyć efekt. Hawa Mahal ma ponad 950 misternych okien z kratą przypominających plaster miodu. Został zbudowany w taki sposób, aby kobiety królewskie mogły niezauważone obserwować codzienne życie na centralnym bulwarze poniżej.
- Pałac Miejski, położony w samym sercu starego miasta, to cukierkowa atrakcja, w której do dziś mieszkają członkowie rodziny królewskiej. Wędrując po rozległych dziedzińcach i ogrodach wewnątrz pałacowych murów, zauważysz wyjątkowe połączenie stylów architektonicznych radżputów, europejskich i Mogołów. Zatrzymaj się, aby podziwiać starożytne armaty, ozdobne rzeźby oraz fascynujące muzea i galerie.
- Fort Amer to zbudowany z jasnoróżowego i żółtego piaskowca na szczycie wzgórza kompleks pałacowy. Po wejściu na jgórę można podziwiać panoramiczny widok na błyszczące jezioro z jednej strony, pagórki z drugiej i centrum Jaipur w niedalekiej odległości.
- Twierdza Nahargarh zbudowana została z żółtego piaskowca, a nie ze zwykłego różowego i oferuje najlepsze widoki na Jaipur. Udaj się tutaj o zachodzie słońca.
Dźajpur zachwyca o każdej porze dnia. Ze względu na swój unikatowy charakter i długą historię zostało wpisane listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czytaj też:
To miejsce jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Na Wyspę Małgorzaty dotrzesz z Polski ekspresowoCzytaj też:
Miasto, które budzi skrajne emocje. Szybkie loty z Polski za mniej niż 400 zł