Małopolska to region bogaty w historię, kulturę i niezwykłą przyrodę, który przyciąga podróżników ze wszystkich stron świata. Dobrze czują się tu miłośnicy historii, lokalnego folkloru i architektury, ale i dla entuzjastów aktywnego wypoczynku pomysłów na przygody jest w Małopolsce co nie miara.
Poznaj z nami południe Polski na ścieżkach rowerowych, wodnych szlakach oraz górskich trasach. Spakuj plecak i wygodny strój, bo razem czeka nas masa atrakcji i niezwykłych wrażeń! Będziemy wędrować na najwyższe szczyty, pływać kajakiem po najpiękniejszych rzekach, wykręcać kilometry na fantastycznych szlakach i oglądać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wszystko to z dala od zgiełku cywilizacji, w poszanowaniu natury i w umiłowaniu spokojnego odkrywania piękna. Od czego zaczniemy? Od rowerów!
Małopolska na rowerze
W tak bogato zróżnicowanym topograficznie terenie wycieczki rowerowe to aktywność, której po prostu trzeba doświadczyć! Małopolska cudownymi trasami rowerowymi stoi i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przebiegają one między obszarami cennymi przyrodniczo i turystycznie. Na dwóch kółkach możesz dotrzeć do Puszczy Niepołomickiej, objechać najpiękniejsze winnice małopolskie, zobaczyć bajkowe pejzaże Pienin, Spisza, Pogórza i Tatr, poznać nieznane zakątki takich miast jak Kraków, Oświęcim, Tarnów i Nowy Sącz, a nawet dojechać do jedynej w tym regionie pustyni!
To właśnie tutaj, w Małopolsce biegnie jedna z najpiękniejszych tras w Polsce – VeloDunajec, której przejechanie jest czymś naprawdę magicznym. Wyobraź sobie wycieczkę rowerową, podczas której masz możliwość zobaczenia siedmiu niezwykłych pasm górskich, do tego objechać trzy jeziora i zobaczyć aż siedem zamków. A to tylko początek! Możesz jeszcze szusować Wiślaną Trasą Rowerową wzdłuż królowej polskich rzek, Wisły, spróbować lokalnych przysmaków na malowniczym Rowerowym Szlaku Doliny Karpia, a także porwać się na przejazd Szlakiem wokół Tatr, który jak żaden inny rozwija kondycję i pobudza ciekawość turystyczną. Przebiega przez historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza i nawiązuje do starych szlaków handlowych.
Małopolska rowerowa to także szlaki prowadzące przez Dolinę Prądnika i Ojcowski Park Narodowy, do Szlaku Orlich Gniazd, przez najsłynniejsze uzdrowiska (Krynica-Zdrój, Muszyna), przez Puszczę Niepołomicką i Puszczę Dulowską. Na oficjalnym portalu rowerowym Województwa Małopolskiego narowery.visitmalopolska.pl, znajdziesz jeszcze inne propozycje wycieczek rowerowych, tras i szlaków. Możesz wybrać idealną propozycję dla Ciebie i Twoich bliskich, dopasowując ją czasowo i kondycyjnie według indywidulanych potrzeb i preferencji. Wkręć się w Małopolskę!
Małopolska nad wodą
Czy trzeba jechać aż nad Bałtyk, aby poczuć się jak ryba w wodzie? Absolutnie nie! Południe kraju co prawda dostępu do morza nie ma, ale oferuje szereg atrakcji nad wodą, podczas których nie tylko będzie okazja do poznania unikatowych walorów regionu, ale również pojawi się nutka adrenaliny, a nawet aspekt prozdrowotny. W Małopolsce dla entuzjastów kajaków, raftingu czy wodnych sportów ekstremalnych czekają same fantastyczne opcje!
Płynące wartkim nurtem Wisła, Skawa, Raba, Poprad i Dunajec oraz ich liczne dopływy, aż kuszą, aby ujarzmić je sportowo. Do wyboru są spokojne trasy kajakowe w dużych ośrodkach miejskich jak Kraków, czy też nieco bardziej wymagające trasy na Dunajcu, obejmujące spływ przez Pieniński Park Narodowy.
A po kajakach można spróbować swoich sił na żaglach! I to w samym sercu Małopolski! „Krakowskie Mazury” czyli bardzo popularny Zalew Bagry, to dobry pomysł na żeglowanie oraz pływanie z deską SUP. To także świetne miejsce na spotkania kulturalno-sportowe. Chętnie odwiedzają je nie tylko turyści, ale również mieszkańcy Krakowa, doceniając bardzo niemiejski i mocno wakacyjny klimat.
Kilka kilometrów dalej znajduje się słynny Zakrzówek, bardzo spektakularne, dawne wyrobisko, gdzie swoje pierwsze kroki mogą stawiać nurkowie, a nowo wybudowane ażurowe baseny, jak magnes przyciągają spragnionych kąpieli, czyniąc tę część Krakowa jedną z najbardziej atrakcyjnych.
A jeśli masz ochotę na próbowanie swoich wodnych sił w absolutnie niezwykłych okolicznościach przyrody, jeziora między górami niech będą dla Ciebie odpowiedzią! Jezioro Rożnowskie to największy zbiornik zaporowy w województwie małopolskim. Powstało, aby chronić Dolinę Dunajca przed powodziami, a w efekcie stało się największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną u stóp tajemniczego Beskidu Wyspowego. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, między Gorcami i Pieninami pyszni się Jezioro Czorsztyńskie, z panoramą tak niesamowitą, że nie bez powodu nazywane jest najpiękniejszym jeziorem w Małopolsce. To jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu.
A potem? Potem można skorzystać z dobrodziejstw, które skrywa w swoim wnętrzu małopolska ziemia. Wody termalne to skarb regionu. Najwięcej drogocennych źródeł znajduje się na Podhalu. Termy Chochłowskie, Termy Bukovina, Terma Baniaczy Termy Szaflary to miejsca, w których możesz cieszyć się mocą minerałów wśród górskich krajobrazów, zrelaksować się jak nigdy i do tego poczuć się jak młody Bóg. Być może będzie to Twoja najprzyjemniejsza kąpiel w życiu, bo nikt nie jest w stanie oprzeć się przyjemności patrzenia na Tatry z wypełnionego ciepłą wodą termalną basenu. Przynajmniej my nie znamy nikogo takiego.
Małopolska na górskich szlakach
Szlaki górskie w Małopolsce oferują niezapomniane wrażenia zarówno dla doświadczonych turystów, jak i dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z wędrówkami górskimi. Bogactwo krajobrazów, malownicze widoki i różnorodność tras sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy preferujesz łagodne szlaki, czy wyzwania bardziej ekstremalne, czekają tu na Ciebie niezapomniane wrażenia. Małopolska to najwyższe w kraju szczyty Tatr, łagodne stoki Gorców, malownicze Pieniny, mniej znany Beskid Wyspowy i Makowski, a także tajemniczy i jeszcze zupełnie dziki Beskid Niski. Planując urlop w Małopolsce trzeba spakować się na każdą ewentualność, bo nigdy nie wiadomo, na jakie górskie szlaki nogi Cię poniosą.
W Tatrach warto zobaczyć dwie najpiękniejsze doliny tatrzańskie – Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską, w których koniecznie należy zjeść schroniskową szarlotkę z jagodami i śmietaną. O kalorie się nie martw, bo na pewno je spalisz na kolejnych wycieczkach. Przed Tobą jeszcze Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, zjawiskowe szlaki w Tatrach Zachodnich i w Tatrach Wysokich. Pamiętaj jednak, że góry nie lubią pośpiechu i uczą pokory, dlatego jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, aby zdobywać tatrzańskie szczyty, nic smutnego i straconego!
Gorce i Pieniny, które przycupnęły w cieniu Tatr oferują fantastyczne i w miarę łagodne szlaki, na których najwyższe góry w Polsce masz na wyciągniecie ręki i to jeszcze w jakich panoramach! Jest też sieć zupełnie pustych i pięknych szlaków w Beskidzie Wyspowym, którego szczyty otoczone głębokimi i szerokimi dolinami wyglądają jak morze górskich wysp. Beskid Makowski to propozycje wycieczek zupełnie poza utartymi schematami, a Beskid Niski to miejsce, które jest magią w najczystszej, ale też najbardziej odludnej postaci.
Górskie wędrówki po małopolskich górach, to zachwycające spotkania z różnorodnością i naturą, które w żadnym innym miejscu nie są tak intensywne jak tutaj. Jeśli chcesz zakochać się w górach, to nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie tego płomiennego romansu niż Małopolska.
Małopolska spacerowo
Nie tylko górskimi wędrówkami Małopolska żyje! Spacery po małopolskich ścieżkach są równie przyjemne na leśnych dróżkach i na dolinkowych traktach. Czy wiesz, że w Małopolsce jest aż 11 parków krajobrazowych? W tych zielonych oazach ciszy i spokoju można podziwiać unikatową florę i faunę, przechadzać się ścieżkami edukacyjnymi i przebywać blisko natury.
Najbardziej popularne Dolinki Krakowskie to wapienne form skałkowe, które ukochali sobie miłośnicy długich wędrówek, ale też wspinacze. Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy to jeden z najbogatszych pod względem kulturowym parków w Małopolsce, a Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to unikat w skali kraju. Tutaj bowiem znajduje się Pustynia Błędowska, jedna z największych ciekawostek przyrodniczych w tej części świata, a także liczne warownie opowiadające swoje fascynujące historie. Oprócz parków krajobrazowych możesz też wybrać się do najmniejszego parku narodowego w Polsce – Ojcowskiego, gdzie czeka na Ciebie spektakularna trasa spacerowa, lokalne przysmaki i przyrodnicze ciekawostki. Ojcowski Park Narodowy kochają wszyscy, czas abyś i Ty go pokochał!
Małopolska to nie tylko miejsce na jednorazowe wakacje czy krótki wyjazd. Tutaj wraca się już zawsze. Dla chwili oddechu od codzienności, dla zanurzenia się w pięknie natury, kultury i tradycji. Niezależnie od preferencji czy zainteresowań, każdy odnajdzie tutaj mały skrawek siebie i wróci do domu z bagażem pięknych wspomnień oraz chęcią na więcej.
Małopolskę należy poznawać pomaleńku, wyszukując miejsca niezwykłe i planując nieśpieszne wędrówki. W tym zadaniu pomocny będzie portal visitmalopolska, w którym dostaniesz pigułkę wiedzy o regionie. Wśród kilkuset artykułów o największych atrakcjach Małopolski, propozycji szlaków tematycznych i opowieści o regionie, znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które sprawią, że Twoja chęć na odkrywanie tego regionu wzrośnie, a plany na przygodę zaczną się krystalizować szybciej, niż myślisz.
Małopolska wciąga w wir swojej niesamowitości i już nigdy człowieka z niego nie wypuszcza. Ale spokojnie. I tak nie będziesz chciał wracać. Do zobaczenia!
Czytaj też:
Tygiel smaków i aromatów. Niebo w gębie z widokiem na MałopolskęCzytaj też:
Rozwiąż quiz i odkryj tajemnice MałopolskiCzytaj też:
Małopolska – idealna na rower. Dla wszystkich!Czytaj też:
Kraków i reszta świata – o atrakcjach stolicy Małopolski i okolicachCzytaj też:
Podhale, Tatry i Pieniny - witaj w najbardziej magicznym zakątku PolskiCzytaj też:
Perły z drewna wyciosane, „czarne” i „białe” złoto. Skarby wschodniej MałopolskiCzytaj też:
Małopolski System Informacji Turystycznej - Wasze najlepsze źródło informacji!Czytaj też:
Królestwo karpia, miasto aniołów oraz świat superszybkich roller coasterów. Skarby Małopolski Zachodniej