Samolot nepalskiej linii lotniczej Saurya Airlines rozbił się podczas startu. W środę około godziny 11 lokalnego czasu maszyna regionalnego przewoźnika wypadła z pasa startowego w stolicy kraju Katmandu. Zginęli wszyscy pasażerowie, którzy znajdowali się na pokładzie. Katastrofę przeżył tylko pilot samolotu, który został przewieziony do szpitala. To kolejny śmiertelny wypadek lotniczy w Nepalu w ostatnich latach. Ze względu na górzysty teren i szybko zmieniającą się pogodę, azjatycki kraj uważany jest za jedno z najbardziej ryzykownych miejsc do podróży lotniczych.
Katastrofa samolotu w Nepalu
W środę 24 lipca około godziny 11 na lotnisku Tribhuvan International Airport w Katmandu doszło do katastrofy samolotu Saurya Airlines. Na pokładzie niewielkiej maszyny znajdowało się 18 pasażerów (17 Nepalczyków i jeden obywatel Jemenu) oraz pilot. Według informacji przekazanych przez miejscową policję wszyscy byli pracownikami przewoźnika, którzy byli w drodze na przeprowadzenie rutynowej konserwacji samolotu w miejscowości Pokhara w Himalajach. Samolot rozbił się niecałą minutę po starcie, przechylając się nad pasem startowym, a następnie uderzając w ziemię. „Wstępna ocena sytuacji wykazała, że samolot leciał w niewłaściwym kierunku” – podaje BBC.
Przeżył tylko pilot
Na miejsce wypadku niezwłocznie przybyły służby ratownicze, którym udało się wyciągnąć z płonącego wraku żywego pilota. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pozostali uczestnicy lotu zginęli na miejscu. Lotnisko zostało zamknięte na kilka godzin po katastrofie, jednak ruch został już wznowiony. „Samolot miał przejść miesięczną konserwację, począwszy od czwartku... Nie jest jasne, dlaczego się rozbił” – powiedział Mukesh Khanal, szef marketingu Saurya Airlines. Niestety to nie pierwszy tak poważny wypadek lotniczy w Nepalu. Kraj położony w środkowej części Himalajów owiany jest niechlubną sławą z powodu licznych z katastrof lotniczych. Najczęstszymi powodami incydentów są zmieniająca się pogoda, trudno dostępne pasy startowe i brak odpowiedniej ilości kontroli i regulacji prawnych. Ze względów bezpieczeństwa Unia Europejska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Nepalu już w 2013 roku.
Czytaj też:
Sztuczna inteligencja zamiast pilota samolotu? Airbus rozważa wprowadzenie kontrowersyjnego rozwiązaniaCzytaj też:
Samolot Wizz Air miał problemy. Musiał lądować awaryjnie w Krakowie